• Hak-İş 1 Mayısta Atatürk Anıtı'na Çelenk Sundu
  • Hak-İş 1 Mayısta Atatürk Anıtı'na Çelenk Sundu
  • Hak-İş 1 Mayısta Atatürk Anıtı'na Çelenk Sundu
  • Hak-İş 1 Mayısta Atatürk Anıtı'na Çelenk Sundu
Çorlu Güncel

Hak-İş 1 Mayısta Atatürk Anıtı'na Çelenk Sundu

  • 01 Mayıs 2020
  • 2891 Kez Okundu

HAK-İŞ Konfederasyonuna bağlı sendikalar 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Çorlu Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

HAK-İŞ Konfederasyonu’na bağlı Hak-İş Konfederasyonu Tekirdağ İl Başkanı aynı zamanda Öz Gıda İş Sendikası Çorlu Şube Başkanı Cüneyt Aydın, Öz İplik İş Sendikası Çorlu Şube Başkanı Mehmet Çakır, Şube Sekreteri Mesut Yakan, Öz Çelik İş Sendikası İstanbul 1. Nolu Şube Sekreteri Mehmet Bozkurt, Öz Büro İş Tekirdağ İl Başkanı Birgül Taggedik, Hizmet İş Sendikası Tekirdağ İl Başkanı Aykut Aktemur Atatürk Anıtı’na 1 Mayıs çelengi koydu. 
“1 MAYISTA HER YERDEYİZ”
Atatürk Meydanı’nda bir araya gelen şube başkanları ve temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk sunduktan sonra, Atatürk Anıtı önünde bir basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasını HAK-İŞ Konfederasyonu Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Aydın yaptı. Aydın açıklamasında: “Türkiye’nin bütün emekçileri emeklileri, işsizleri yoksulları kadınları, erkekleri, gençleri, yaşlıları, engellileri meslek sahipleri ve sivil toplum kuruluşları olarak, tüm dünya emekçileriyle birlikte bugün yine 1 Mayıs’ta birlikteyiz. Korona virüs salgını nedeni ile kitlesel kutlama imkanı olmasa da 1 Mayısta, ekranlarda illerin meydanlarında ve her yerdeyiz. Hak-İş olarak 23 Nisan da milli mücadelemizin 100. Yılını tüm teşkilatımız ve emekçililerimiz ile İstiklal Marşımızı okuyarak büyük bir coşkuyla kutladık. Yine aynı gece başlayan rahmet, bereket ve mağfiret ayı Ramazan ayının milletimiz ve tüm İslam alemi için hayırlara vesile olmasını diliyoruz” dedi. 
“ÜCRETSİZ İZİN UYGULAMASININ İSTİSMAR EDİLMESİNE HAYIR DİYORUZ”
Konuşmasını sürdüren HAK-İŞ Konfederasyonu Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Aydın, “ HAK-İŞ olarak, bu 1 Mayıs’ta; Kısa Çalışma ödeneğinden yararlanma koşullarının daha da esnetilmesini istiyoruz. Bu süreçte uygulanan fesih yasaklarını olumlu buluyoruz. Bununla birlikte ücretsiz izin uygulamasının istismar edilmesine hayır diyoruz. Bütün sağlık emekçilerimiz için eşit haklar istiyoruz. Taşerondan kadroya geçen emekçilerin TİS sürelerinin öne çekilmesini istiyoruz. Geçici ve mevsimlik işçilerin sorunlarının çözümü istiyoruz. Tüm emekçilerimiz için daha fazla iş güvencesi istiyoruz. Örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. İşyerlerinde İş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin daha da yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Bizler; güçlü, güzel yarınlar için, Haklarda daha güçlü gelecek için, Sağlığımız için, iş güvencemiz için, işimiz ve emeğimiz için, yine ve yüksek sesle haykırmak için meydanlardayız. Bu zor süreçte iş başında fedakarca, cesurca ve özveri ile çalışan başta sağlık, gıda, banka, taşıma, güvenlik, temizlik, haberleşme, basın, petrol ile kamu ve özel bütün sektörlerdeki tüm emekçi kardeşlerimize gönülden haykırarak teşekkür etmek için buradayız” dedi.
EMEKÇİ KARDEŞLERİMİZ SEN SAĞLIĞINI KORU, EMEĞİNİ BİZ KORURUZ
HAK-İŞ Konfederasyonu Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Aydın, “ Emekçi kardeşlerimize “Sen sağlığını koru, emeğini biz koruruz” diyoruz. Tüm emekçilerimizi Güvende olmak için HAK-İŞ ile birlikte mücadeleye davet ediyoruz. Daha fazla dayanışma, daha çok emek, daha çok önlem, daha çok iş güvenliği, daha güçlü Türkiye için 1 Mayıs’ta yine meydanlardayız. HAK-İŞ olarak bizler; sosyal devlet, sosyal barış, sosyal adalet, eşitlik ve sendikal haklarımız için 81 ilimizde meydanlarda, ekranlarda ve her yerdeyiz!
“ASGARİ ÜCRETİN İNSAN ONURUNA YAKIŞIR OLMASINI İSTİYORUZ”
HAK-İŞ olarak; 1 Mayıs’ta ülkemizin, bölgemizin ve küremizin bütün emekçileri, mağdurları, mazlumları ile küresel salgına karşı tüm insanlık adına dayanışmamızı yinelemek için buradayız. Ülkemizin bugünü ve geleceği için, ülkemizin bütünlüğü, insanlarımızın birlik, beraberlik ve kardeşliği için, talep, teklif ve beklentilerimizin karşılanması için meydanlardayız. HAK-İŞ olarak; İnsan onuruna yaraşır saygın iş istiyoruz. Vergi adaletsizliklerinin giderilmesini, ücretlerdeki yüksek vergi dilimlerinin düşürülmesini ve Asgari Ücretin insan onuruna yakışır olmasını istiyoruz. Asgari gelir desteği uygulamasına geçilmesini istiyoruz. Yoksulluğun önlenmesini, Kayıt dışı çalışmanın sonlandırılmasını istiyoruz. Biz ücretliler, milli gelirden, ekonomik büyümeden ve refah artışından hak ettiğimiz payı istiyoruz. İnsanı merkeze alan, daha adil ve sürdürülebilir bir dünya ve Türkiye ekonomisi istiyoruz. Çalışanlara yönelik şiddet ve mobingin önlenmesini istiyoruz. Çocuk istismarının önlenmesini, kadına yönelik şiddetin engellenmesini istiyoruz. İstihdamda kadın ve gençlere daha çok yer verilmesini istiyoruz. Annelik hakkının korunmasını, kreş ihtiyacının karşılanmasını istiyoruz. Gençlerin eğitim, staj ve işe giriş imkânlarının geliştirilmesini istiyoruz. Engellilerin toplumsal yaşama etkin bir şekilde katılmasını istiyoruz. Her türlü ayrımcılıktan uzak, insan odaklı etkin politikalar istiyoruz. Hangi ülkeden olursa olsun ülkemize sığınan mülteci ve göçmen kardeşlerimiz için, entegre edilebilir, sürdürülebilir, ulusal ve uluslararası uyum politikalarının geliştirilmesini istiyoruz. Biz 83 Milyon vatandaşımız ve 4 milyon göçmen kardeşimiz ile birlikte Türkiye’yiz diyoruz. Hepimizin eşit haklardan, eşit şartlarda ve eşit sorumlulukla yararlanmasını istiyoruz. Dünyanın dört bir yanında mazlumların uğradığı zulmün son bulmasını, tüm dünyada barış, özgürlük, adalet ve demokrasinin sağlanmasını istiyoruz. Ülkemizin yaşadığı bu zor günleri, önlemlere uyarak, sabrederek, dayanışma ve el birliğiyle atlatacağız. Refahın, kardeşliğin, huzurun ve hoşgörünün artarak hâkim olduğu bir Türkiye’nin kıvancını yaşıyoruz. Ülkemize, insanlarımıza ve emekçilerimize güveniyoruz. Ülkemizin potansiyeline, gücüne, geleceğine yürekten inanıyoruz. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak sendikasız ve örgütsüz bütün çalışanlara 'Örgütlü ol, Sendikalı ol, HAK-İŞ li ol' diyoruz. Güçlü izolasyon, sağlıklı Türkiye diyoruz. Zor günler geçsin sonra yine meydanlarda buluşacağız. Emekçiler yine coşacak, güzel günler gelecek HAK-İŞ olarak bugün; emek, barış, özgürlük, adalet ve demokrasi için haykırıyoruz.  1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Türkiye’de ve Dünyada tüm emekçilere kutlu olsun” dedi.