Ergene

30 Yıl Sonra Ergene Belediyesi Bir Araya Getirdi

  • 10 Ekim 2019
  • 787 Kez Okundu
  • 30 Yıl Sonra Ergene Belediyesi Bir Araya Getirdi

1989 yılında Bulgaristan’dan ailesiyle birlikte Trakya topraklarına göç eden Aynur Yavuzkan'ın fotoğrafını o dönemde çeken Behiç Günalan, Ergene Belediye Başkanlığı tarafından 30 yıl sonra bir araya getirildi. 
1989 yılında Edirne’de ulusal gazetede muhabirlik yapan Behiç Günalan o dönemde ailesi ile birlikte Trakya topraklarına göç edenleri haberleştirmekle sorumluydu. Tren garında yaşanılan göç’ü fotoğraflayıp haberleştiren Behiç Günalan elinde ki oyuncak bebeği ile o dönemde 6 yaşında olan küçük kız çocuğu Aynur Yavuzkan’ın fotoğrafını çekti. Bir çok sergi ve dergilerde sergilenen bu büyük fotoğrafın iki kahramanı 30 yıl sonra Ergene Belediye Başkanlığı tarafından bir araya getirildi.

Duygusal anların yaşandığı buluşmada fotoğrafı çeken Behiç Günalan, “Kapıkulede o dönemde yüzlerce insan sınır dışı edilerek Trakya topraklarına gelmişti. Yaşanan bu hadisede çekmiş olduğum bu fotoğrafta ki masumiyet ve yaşanan çaresizlik beni korkunç etkiledi. Yıllar sonra çekmiş olduğum bu fotoğrafın sahibiyle bir araya gelmek benim için büyük bir gurur ve mutluluk. Bu büyük buluşmayı gerçekleştiren Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel’e ve Başkan Yardımcısı Mehmet Cebeciye çok teşekkür ediyorum” dedi.

Henüz 6 yaşındayken göç hadisesinin şahitlerinden olan ve 30 yıl sonra Edirne Kapıkule garında çekilmiş olduğu fotoğrafı ellerinde tutan Aynur Yavuzkan, “Şu anda çok değişik duygular içerisindeyim. O dönemde küçük bir çocuğun en önemli şeyi oyuncağıyla birlikte olmaktı. O gün gezmeye yada oyun oynamaya gideceğimizi düşünerek bavulların üzerinde oyuncak bebeğimin saçlarını tararken habersizce fotoğrafım çekilmiş ve 30 yıl aradan sonra fotoğrafı çekin Behiç hocamız ve çekmiş olduğu fotoğrafım ile bir aradayım” dedi.

Ergene Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Cebeci’nin bu konunun takipçisi olduğunu ve 5 yıl gibi uzun süredir fotoğrafın sahibini aradığını belirten Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, "30 yıl aradan sonra bu fotoğrafın sahibi ve fotoğrafı çeken Behiç Günalan hocamız Ergene Belediye Başkanlığı tarafından bir araya getirildi. Başkan Yardımcımız Mehmet Cebeci’nin ve Belediyemizin araştırmaları ile yaşanan bu güzel olay belediyemizin 1989 yılında ki Bulgaristan göçünün tarihe ışık tuttuğunu gösteriyor. Ergene Belediyesi olarak bizleri kırmayarak buraya gelen Yavuzkan ailesine ve Behiç Günalan hocamıza teşekkür ediyorum” dedi.